Minister Smoliński Tczewianinem roku
Mija 98. lat odkąd Tczew wrócił do Macierzy. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej przekazane zostało najważniejsze wyróżnienie samorządu miasta - Tczewianin Roku. Nagroda powędrowała do wiceministra infrastruktury - Kazimierza Smolińskiego.
30 stycznia obchodzony jest jako Dzień Tczewa - na pamiątkę wkroczenia wojsk gen. Józefa Hallera do Tczewa w 1920 roku. Święto miasto obchodzimy oficjalnie od 1992 roku. 30 stycznia to okazja nie tylko do historycznych refleksji i przypomnienia powrotu miasta do Macierzy, ale także sposobność nagrodzenia tych, którzy zasłużyli się dla Tczewa swoją pracą i osiągnięciami podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Uroczystość poprowadził
Mirosław Augustyn, przewodniczący Rady Miasta. Nie zabrakło też wykładu historycznego
Kazimierza Ickiewicza. Podczas sesji nagrodzono
Kazimierza Smolińskiego tytułem Tczewianin Roku 2017 roku.
-
Jako minister, jako poseł, jako człowiek w ostatnim czasie - bardzo, ale to bardzo działał na rzecz naszego miasta - mówił wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk, który w imieniu chorego prezydenta wręczał statuetkę.
Adam Burczyk dodał, że Kazimierz Smoliński w ostatnim roku podejmował działania m. in. na rzecz zdobycia dotacji na rewitalizację terenów nadwiślańskich, odbudowy mostu, czy rozpoczęcia nowej siedziby tczewskiego Sądu Rejonowego. Wyróżniony przyznał, że jest wzruszony nagrodą.
-
Po pierwsze to moje pierwsze wyróżnienie "miejskie". Po drugie dołączam do szanownego grona osób, nagradzanych ustanowioną w 1996 roku nagrodą. Po trzecie nagroda jest dla mnie tym cenniejsza, że przyznana w roku 100-lecia niepodległości Polski.
Święto stało się również okazją do wręczenia wyróżnienia Kociewskiego Kantora Edytorskiego - "Pierścień Mechtyldy" otrzymał
prof. Józef Borzyszkowski. Wiceprezydent Adam Burczyk zdradził również, co Tczew przygotował na rok 100-lecia niepodległości Polski. W planach jest m. in. specjalna wystawa plenerowa, piknik militarno-historyczny, a także konkurs "Zakorzenieni w Tczewie".
- Chcemy, by trwałą pamiątką były inwestycje - chodzi o rewitalizację terenów nad Wisłą na Czyżykowie, czy na osiedlu Staszica, a także rozpoczęcie budowy stadionu na Bałdowskiej - mówił wiceprezydent.
Uroczystość zakończyło wykonanie oratorium "Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu. Msza św. za pokój".
Źródło: Tcz.pl
Zdjęcia: Biuro Poselskie