Ogłoszenie przetargu na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Ogłoszenie przetargu na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Jak donosi Pomorski Urząd Wojewódzki przetarg na realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej został ogłoszony !
Pan Poseł Kazimierz Smoliński aktywnie uczestniczy w realizacji tego projektu ! smiley

 

⇒ Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to szansa na rozwój i odkorkowanie drogi S6 w Gdańsku i Gdyni – powiedział w Żukowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – OMT zostanie oddana do użytku na przełomie 2024 i 2025 r. W konferencji wziął także udział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Postępowanie obejmie pierwszy odcinek drogi ekspresowej S6 (zostanie podzielony na dwa zadania). Kolejne przetargi jeszcze w tym roku. Stało się to możliwe po decyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa na budowę trasy.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie dwujezdniową drogą ekspresową (po dwa pasy w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas) i wraz z obwodnicą Żukowa liczyć będzie ok. 39 km. Została podzielona na odcinki realizacyjne:
1️. Chwaszczyno (bez węzła) – Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km
2️. Żukowo (z węzłem) – Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi sprawny przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego. Wyprowadzi ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20. Odblokuje również centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta.

OMT rozpocznie się na węźle Chwaszczyno (jest budowany w ramach innego odcinka S6 Bożepole Wielkie - Gdynia). Prowadzić będzie na wschód od drogi krajowej nr 20 (w pobliżu Żukowa) i dalej na południe od drogi krajowej nr 7 w kierunku węzła Gdańsk Południe (na S7 Południowej Obwodnicy Gdańska i S6 Obwodnicy Trójmiasta). Integralną częścią tej inwestycji będzie obwodnica Żukowa (o parametrach drogi GP – główna przyspieszona) o długości ok. 7 km.

Kolejnymi odcinkami dróg ekspresowych, kontynuacja S6, na które mają być ogłoszone przetargi to:
1️. Bożepole Wielkie – Lębork, Lębork – Słupsk
2️. Rozbudowa obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni (II połowa br.)

Kolejne przetargi na odcinki od obwodnicy Słupska do Koszalina rozpoczną się w III kwartalne 2021 r.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami 19 sierpnia 2020 r. do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wysłano ogłoszenie o przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 - Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Ogłoszenie to ukaże się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. Znajdą się w nim szczegółowe informacje na temat warunków udziału w przetargu i zakresu zamówienia.

Fot. i tekst: Pomorski Urząd Wojewódzki

KONTAKT

BIURO POSELSKIE Posła Kazimierza Smolińskiego
ul. Łazienna 14 lok.3, 83-110 Tczew
tel: +48 607 336 177
biuro@kazimierzsmolinski.pl