Województwo Pomorskie z rządowym wsparciem (nie tylko) w kryzysie.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Środki przekazane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania. Jakie działania zostaną zrealizowane wkrótce w naszym regionie?
RFIL – inwestycje bliskie ludziom w naszym województwie pomorskim!
Program jest ogromnym impulsem rozwojowym dla regionów we wszystkich zakątkach Polski. Do tej pory dzięki RFIL na konta gmin popłynęło już w sumie miliardy złotych.
Inwestycje, które widać z okna
Dzięki rządowym środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam wszystkim inwestycje. Wśród nich są m.in.:
Teraz kolejne inwestycje otrzymują dofinansowanie:
Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa i wyposażenie Pawilonu nr XII na potrzeby rozszerzonej działalności Oddziału Psychiatrycznego dla Młodzieży w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Zaadaptowanie całego obiektu wraz z nadbudową drugiego piętra umożliwi zarówno stworzenie dodatkowych łóżek, jak również odpowiedniej bazy leczniczej i terapeutycznej oraz stworzenie odpowiednich pomieszczeń do realizowania obowiązku szkolnego. Wykonanie przebudowy paw. nr XII zmniejszy kolejkę oczekujących oraz poprawi warunki leczenia chorych, tym samym wpłynie na poprawę jakości świadczonych usług oraz całego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
Posadowienie domu stanowiącego ośrodek wsparcia kryzysowego dla matek i ojców z małoletnimi dziećmi oraz kobiet w ciąży w miejsc. Kołoząb. Zakres przedsięwzięcia obejmuje zaprojektowanie oraz budowę obiektu mieszkalnego o pow. ok. 800 m2 .
Zmiana sposobu użytkowania obiektu na budynek Ochotniczej Straży Pożarnej (ul.Nowatorska 2, 82-410 Stary Targ) -wykonanie ścianek działowych w projekcie -wymiana pokrycia dachowego i wzmocnienie więźby, -wykonanie tynków, szpachli i malować oraz okładzin z płytek, -wykonanie posadzek, -wykonanie elewacji, -wykonanie przyłączy, -wyposażenie obiektu.
Budowa trasy rowerowej wraz z 2 miejscami postojowymi w ramach projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe - Wiślana Trasa Rowerowa R9” . Trasa, w tym ścieżka pieszo-rowerowa bitumiczna na terenie Starej Wisły i Kończewic, biegnąca w sąsiedztwie drogi powiatowej, przecinająca drogę krajową nr 22
Budowa sali sportowej przy jedynym w gminie Zespole Szkolno-Przedszkolnym (ZSP) zlokalizowanym w Nowym Stawie (woj. pomorskie).
Pierwsza inwestycja - kwota 1 688 000,00 zł: „Budowa drogi do terenów przemysłowych leżących przy A1 w Swarożynie” - przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 22 z drogą wewnętrzną, stanowiącą własność Gminy Tczew, w miejscowości Swarożyn. Dobudowa drugiego zjazdu w kierunku południowym, na teren drogi gminnej (02KDW) obsługującej tereny przemysłowe, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Druga inwestycja - kwota 1 000 000 zł: Budowa chodnika przy ulicy Szkolnej w Tczewskich Łąkach, na obszarze gminy Tczew, o łącznej długości ok. 907m.
Pierwsza inwestycja: Inwestycja polega na zaprojektowaniu oraz wybudowaniu systemu kanalizacji sanitarnej grawitacyjno – tłocznej w miejscowości Wola wraz z przepompownią i studnią rozprężną.Druga inwestycja: Budowa parkingu przy ul. Szkolnej i Os. Młodych w Pelplinie. Zaprojektowano 31 miejsc postojowych.
Pierwsza inwestycja - kwota 2 465 990,37 zł - Przebudowa mostu na rzece Wda, położonego w ciągu dróg gminnych – ul. Mickiewicza i ul. Mostowej w Czarnej Wodzie. oraz budowa ciągu pieszo-jezdnego ul.Szyszkowiec w Czarnej Wodzie.
Po aktualny wykaz inwestycji z aktualnej edycji zapraszamy na stronę Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku w Wyszukiwarce, która będzie znajdowała się na stronie .
Zrównoważony rozwój – RFIL dla małych gmin i dużych miast w całej Polsce
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły do dużych miast, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach.
RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych. Choć Fundusz to zastrzyk dla miejscowych inwestycji, efekty jego działania mogą być globalne. Lokalne inwestycje dają impuls do rozwoju całego kraju.
Kazimierz Smoliński
Poseł na Sejm RP